Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji w wielu przypadkach są niezwykle pomocne. Należy również zauważyć, że nowoczesne technologie opierające się na systemach uczących się są obecnie wykorzystywane w naprawdę wielu różnych dziedzinach naszego życia. Jednak czy rozwój maszyn zdolnych do wykazywania ludzkich umiejętności stanowi dla nas wyłącznie szanse czy być może z takim stanem rzeczy wiążą się także pewnego rodzaju zagrożenia? Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Czy sztuczna inteligencja to dla ludzkości szansa czy zagrożenie?

W dzisiejszych czasach to pytanie zadaje sobie wiele osób. Niektórzy ludzie obawiają się, bowiem zbyt szybkiego tempa rozwoju sztucznej inteligencji. Czy są to, zatem słuszne obawy? Czy rzeczywiście zagrożenia w sztucznej inteligencji są realne i mogą przysporzyć nam problemów? Osoby, które negatywnie postrzegają tak szybki rozwój sztucznej inteligencji, jaki możemy obecnie zaobserwować obawiają się, że sytuacja ta może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do zmniejszenia miejsc pracy poprzez zastąpienie pracy ludzkiej pracą wykonywaną przez inteligentne maszyny. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z tym, co mówią uczeni taka sytuacja nie powinna mieć miejsca ze względu na to, że maszyny nie są w stanie przejąć wszystkich obowiązków wykonywanych przez ludzi. Pamiętajmy, że systemy zdolne do maszynowego uczenia się mogą usprawnić pracę danej osoby oraz zmodyfikować ją w taki sposób, aby była łatwiejsza w wykonaniu, jednak w najbliższym czasie maszyny nie osiągną samoświadomości, ponieważ to człowiek nadal nad nimi panuje. Rozwój sztucznej inteligencji to natomiast szansa na tworzenie nowych miejsc pracy.

Czy stosowanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji jest bezpieczne?

Oprócz ograniczenia liczby etatów wiele osób odczuwa również lęk przed nieprawidłowym zabezpieczeniem danych, z których korzystają systemy uczące się. Jak wiadomo takie systemy maja dostęp do ogromniej ilości informacji na nasz temat. Należy jednak zaznaczyć, że w tej kwestii nie warto mieć zbyt dużych powodów do zmartwień, ponieważ w dzisiejszych czasach zabezpieczenia takich systemów są naprawdę bardzo skuteczne i wykonane są na bardzo wysokim poziomie. Warto również dodać, że nawet w sytuacji, w której doszłoby do ataku cyberprzestępców to technologia wykorzystująca rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji jest w stanie skorzystać z odpowiednich algorytmów, tak aby doprowadzić do odnalezienia osób winnych popełnienia tego przestępstwa. Ponadto pamiętajmy także o tym, że systemy opierające się na uczeniu maszynowym na bieżąco dążą do jak najskuteczniejszego usprawniania zabezpieczeń poprzez wzmacnianie algorytmów.

Czy sztuczna inteligencja jest dla nas szansą na rozwój czy zagrożeniem?

Podsumowując można, więc stwierdzić, że prawidłowe korzystanie z rozwiązań, jakie niesie nam rozwój sztucznej inteligencji jest dla ludzkości jednak większą szansą niż zagrożeniem. Sztuczna inteligencja może pomóc nam w bezpieczniejszym i bardziej efektywnym wykonywaniu obowiązków zawodowych, przyczynia się również do rozwoju wielu branż oraz usprawnia zwykle codzienne funkcjonowanie wielu ludzi.