Tester oprogramowania to coraz popularniejsze stanowisko cieszące się dużym zainteresowaniem w branży IT. Przeglądając oferty pracy coraz częściej pojawia się potrzeba na tego typu profesję. Wyuczenie się tego zawodu nie jest takie problematyczne. Co więc powinien wiedzieć przyszły tester automatyzujący?

Na czym polega praca testera?

Jego praca skupia się wokół prawidłowego działania danego oprogramowania czy systemu. By dokonać tej weryfikacji należy przeprowadzić testy funkcjonalności, które pozwolą wykryć ewentualne błędy, które zgłaszane są programistom. Dokonuje on kontroli funkcjonowania aplikacji, witryn internetowych oraz czuwanie na wypadek potencjalnego ataku hakerskiego. Testowanie najczęściej ma miejsce przed każdą modyfikacją oprogramowania czy jego aktualizacją. Praca testera jest dopełnieniem obowiązków, wykonywanych przez programistę. Praca testera jest zasadna zwłaszcza wtedy, gdy nad oprogramowaniem pracuje wielu specjalistów.

Na jakie pytania musi znać odpowiedź tester oprogramowania?

Komu dedykowana jest ta praca?

To praca kierowana do bardzo precyzyjnych i cierpliwych osób, nie mających problemów ze zgłaszaniem problemów występujących w oprogramowaniu. Konieczna jest tutaj asertywność oraz umiejętność weryfikowania w dokumentacji technicznej czy wszystko jest prawidłowe. Do wykonywania tej pracy niezbędne są również kompetencje miękkie, w skład których wchodzi umiejętność wyszukiwania i rozwiązywania problemów. Zdolność analitycznego i kreatywnego myślenia jest również na wagę złota. Praca testera wiąże się również z pracą z ludźmi, stąd umiejętność pracy w zespole jest także kluczowa.

Jaka jest różnica między testerem manualnym a automatyzującym?

Tester manualny zajmuje się przechodzeniem przez kolejne etapy programu. Jego praca jest dość kosztowna i podatna na pojawienie się błędu. Tester automatyzujący zajmuje się przygotowaniem skryptów i programów, które zajmują się automatyzowaniem testów manualnych. Są one bardziej sprawniejsze i efektywniejsze.

Jaka jest wysokość zarobków testera oprogramowania?

Wysokość zarobków jest uwarunkowana doświadczeniem testera. Młodsi stażem testerzy zarabiają około 4 700 zł brutto, średnio zaawansowani mogą liczyć na zarobki w wysokości 7 200zł, a najbardziej doświadczeni testerzy w branży zarabiają około 10 000 zł miesięcznie.