Marketing to jedna z najbardziej dynamicznych współczesnych branż. Swój błyskawiczny rozwój ostatnimi laty zawdzięcza głównie dzięki sieci, do której przeniosła się imponująca liczba przedsiębiorstw. Dlatego dziś same podstawy nie wystarczą, by stosować skuteczny marketing na najwyższym poziomie. Wiedzę należy stale uaktualniać. Jakie są najlepsze źródła marketingowych zakamarków?

Literatura – coś oczywistego

Warto zacząć od tego, co powinno znaleźć się w domowej biblioteczce każdego marketingowca. Istnieje wiele pozycji w literaturze, które w dziedzinie marketingu i reklamy uchodzą wręcz za kultowe i obowiązkowe. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę i przeczesać sieć w poszukiwaniu najlepszych propozycji. Spośród setek artykułów, które powstały na ten temat, z pewnością znajdą się tytuły książek, które się powtarzają. Potwierdzone autentycznymi opiniami czytelników, powinny trafić na każdą listę każdego, kto stawia choćby pierwsze kroki w marketingu.

Zasoby sieci

Skoro o sieci mowa – wirtualna rzeczywistość to istna kopalnia wiedzy niemal w każdej dziedzinie. Warto regularnie przeglądać choćby branżowe portale związane z marketingiem, by każdego dnia wychwycić najistotniejsze nowinki. W marketingu zmiany następują niemal bez przerwy, a dostęp do Internetu stwarza świetną okazję do zgłębiania tej wiedzy na bieżąco. To właśnie w sieci można niemal natychmiast zweryfikować, które z informacji są prawdziwe, a które nie.

W tej roli świetnie sprawdzają się grupy i fora tematyczne, które skupiają pokaźną społeczność o tych samych zainteresowaniach. Przykładem mogą być chociażby media społecznościowe czy blogi prowadzone przez pasjonatów danej dziedziny. To właśnie w takich miejscach można znaleźć najlepsze branżowe kąski, wymienić poglądy z innymi czy poznać zdanie ekspertów.

Skąd czerpać wiedzę na temat marketingu?

Konferencje i webinary

Zarówno konferencja marketingowa, jak i webinar dostarczają potężnej dawki wiedzy z zakresu marketingu. Każda z tych form prowadzona jest przez specjalistów, nierzadko pojawiają się też autorytety, z którymi można zamienić choć kilka słów. Konferencje czy webinary prowadzone zdalnie opierają się na modelu komunikacji, co oznacza, że uczestnicy mogą zadawać pytania. Dodatkowo udział w takich eventach stacjonarnie stwarza okazję do nawiązania nowych kontaktów. Warto podkreślić, że często do wzięcia udziału w takich wydarzeniach zaprasza się ekspertów z całego świata. To niezwykle motywująca okazja do szlifowania swojego warsztatu od strony teoretycznej.

Szkolenia

Kiedy celem jest pogłębienie wiedzy oraz nacisk na praktykę, najlepszym rozwiązaniem będzie udział w szkoleniach. Obecnie są one realizowane na każdym poziomie zaawansowania w wielu miastach Polski, a uczestnik spośród bogatej oferty może wybrać tę o bardzo wąskiej specjalizacji.

Podsumowując, sposobów na pogłębienie swojej marketingowej wiedzy jest naprawdę mnóstwo. Od czytania branżowej literatury aż po specjalistyczne szkolenia – każdy, kto ma chęci poszerzyć swoje horyzonty, bez problemu taką szansę otrzyma.