Coraz częściej systemy uczenia wykorzystywane są we współczesnych technologiach. Bywa, że często nie jesteśmy do końca świadomi z ich stosowania, a sami mamy urządzenia oparte na funkcji uczenia się. Warto wiedzieć, które urządzenia codziennego użytku są oparte na tych systemach, gdyż stają się dopasowane do naszego funkcjonowania co sprawia, że są nam dużo bliższe. Jak zatem zastosowanie sztucznej inteligencji wygląda w codziennym życiu?
Telefon i zastosowanie sztucznej inteligencji
Świetnym przykładem, w którym zastosowanie sztucznej inteligencji jest obecne są nasze telefony. To urządzenia, które współcześnie najbardziej korzystają z systemów uczenia się. Sztuczna inteligencja jest najczęściej wykorzystywana w poleceniach głosowych w postaci wirtualnych asystentów. Przykładem są znani asystenci tacy jak Siri, Alexa czy Google Assistant. Służą oni pomocą do wykonywania różnych czynności za pomocą rozpoznania naszego głosu. Mają zdolność analizy ludzkiej mowy oraz potrafią ją dopasować do konkretnego zadania, reagując bardzo naturalnie. Stanowią wsparcie podczas planowania dnia, nawiążą połączenie z określonymi przez nas osobami czy przypomną o nadchodzących wydarzeniach i spotkaniach. Świetnie nadaje się także do odnajdywania lokalizacji w obcej dla nas przestrzeni.
Propozycje produktów
Każdy z nas miał nie raz okazję zderzyć się podczas zakupów internetowych z propozycjami produktów, które być może były zgodne z naszymi preferencjami. Działają one właśnie w oparciu o sztuczną inteligencję. Wykorzystuje się technologię do tego, by zaproponować nam różne sugestie, które powstały za pomocą systemów polecających. Ma zdolność analizowania danych odnoście wcześniejszych zakupów użytkowników oraz ich upodobań. Są one podstawą do tworzenia prognoz pozycji, które mogą przypodobać się pozostałym konsumentom.
Skrzynki mailowe wsparte systemami uczenia się
Jeśli zastanawiamy się, dzięki czemu do naszej skrzynki mailowej nie trafia tona spamu to właśnie dzieje się to za pośrednictwem systemów uczenia się. Dokonują one sortowania maili za pomocą występujących konkretnych słów czy nazw poszczególnych odbiorców i ich typowych cech. Gdy ten system wykona powyższą robotę wówczas wykorzystuje dane do tego, by niepotrzebne treści przerzucić do właściwego folderu – najczęściej oznaczonego jako spam.
Sztuczna inteligencja skuteczną ochroną osobistych finansów
Sztuczna inteligencja znalazła własne wykorzystanie także w systemach bankowych, szczególnie do ochrony naszych finansów. Programy dokonują analiz ogromnych ilości informacji i wyszukują w nich wzorców zachowań. Treści te trafiają pod lupę analityków, którzy na co dzień trudzą się wyszukiwaniem przestępców. Systemy bankowe zostały odpowiednio wyuczone, by rozpoznawać dane, które wydają się podejrzane. W momencie dostrzeżenia nienaturalnych transakcji, bank kontaktuje się z klientem w celu zweryfikowania danego ruchu na koncie. Pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa naszym finansom, znajdujących się na osobistym koncie bankowym.