Obecnie znaczna większość społeczeństwa każdego dnia korzysta z różnych stron internetowych. Być może nie zawsze zastanawiamy się, jak one powstają i ile pracy kryje się za ich ostatecznym wyglądem. Mnóstwo zaangażowania wkłada w to między innymi programista front-end, który jest odpowiedzialny za powstawanie większości widocznych elementów. To dzięki osobom wykonującym ten zawód użytkownik może widzieć interfejs i elementy graficzne na stronach internetowych i w aplikacjach.

Co konkretnie robi programista front-end?

Każdy, kto korzysta z Internetu chce, aby strony ładowały się szybko i były zaprojektowane przejrzyście. Taką odpowiedzialność bierze na siebie właśnie wspomniany programista front-end, którego głównym zadaniem jest stworzenie atrakcyjnego programu. Bardzo istotnym elementem jest responsywność, czyli właściwe działanie strony i aplikacji na każdym urządzeniu mobilnym i w każdej przeglądarce internetowej. Nad powstawaniem strony czuwają programiści front-end, back-end i webmasterzy, łączą oni swoje siły. Każda z tych osób ma zupełnie inną odpowiedzialność, mimo że pracują nad jednym i tym samym projektem. Wszystko, co zaprojektuje webmaster musi zaprogramować programista front-end, na podstawie przekazanych wytycznych.

Czym zajmuje się programista front-end?

Kulisy pracy programisty front-end

Dzięki zdobywanej wiedzy programista front-end tworzy interfejsy, grafiki, menu, elementy interaktywne. Wszystko to musi być jak najbardziej atrakcyjne dla każdego użytkownika. Wielu młodych ludzi zastanawia się, jak można zdobyć umiejętności pozwalające na pracę w tym zawodzie. Tak naprawdę istnieją dwie możliwości, spośród których jedną jest po prostu samodzielna nauka wszystkich czynności. Powstało wiele publikacji książkowych na ten temat, w Internecie można znaleźć darmowe filmy uczące krok po kroku programowania. Oczywiście konieczne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu, ale jest to jak najbardziej opłacalne. Drugą opcją jest zapisanie się na kursy programowania, mogą one trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.