Ostatnie lata to czas kiedy w szkolnictwie zaczęły pojawiać się nowoczesne technologie. Przykładem mogą być szkolne podręczniki w formie elektronicznej, iPad-owe szkoły w Holandii czy zamknięte systemy na tabletach jakie zostały wdrożone w USA. Mimo to nadal technologia nie została odpowiednio wykorzystana. Kiedy nastąpi ten przełom?

Nauczanie adaptacyjne

Uczenie adaptacyjne pojawiło się już w badaniach naukowych w latach 60-tych, zawdzięcza się to udowodnieniu pozytywnego wpływu nauczania ze strony korepetytora. W latach 80-tych Bloom przeprowadził badania wedle, których zwykły uczeń poddany nauczaniu indywidualnemu otrzymał lepsze oceny w porównaniu z uczniami, nauczanymi w tradycyjny sposób. Badania te stanowiły fundament rozważań dotyczących nauczania spersonalizowanego oraz tego, czy zastosowana w ten sam sposób technologia przyniesie podobne efekty co indywidualny nauczyciel?

Zastosowanie AI w szkolnictwie

Nauczanie adaptacyjne w formie grafu wiedzy

Ideę nauczania adaptacyjnego po raz pierwszy wprowadzono w USA w 2013 roku. Firma Knewton opracowała system, który tworzył rekomendacje dla uczniów, którym zagadnieniom powinni się pochylić w pierwszej kolejności, analizował sposoby uczenia się i przewidywał przyszłe osiągnięcia. Marka ta odpowiedzialna jest za stworzenie narzędzia typu graf wiedzy, który powstał dzięki wdrożeniu ontologii adaptacyjnej, czyli intuicyjnego i elastycznego zbioru terminów oraz związków zachodzących między nimi, które w przystępny sposób ukazuje zależności między zasobami. To narzędzie umożliwia połączenie nie tylko materiałów z jednego zakresu, ale i kilku modułów z różnych pozycji, metod czy przedmiotów.

IBM za spersonalizowaną edukacją

IBM w 2014 roku stworzył odrębny dział dedykowany Watsonowi (opracowanemu kilka lat wcześniej komputerowi) oraz zaczął przygodę z rozwojem przetwarzania kognitywnego. Najbardziej popularnym projektem był Watson Engagement Advisor for Education, który został wdrożony na Australijskiej uczelni, która wykorzystała platformę przetwarzania kognitywnego. W platformie umieszczono ponad 7 tysięcy pytań, dzięki którym za jej pomocą można przeprowadzić mobilne rozmowy dotyczące np. studiowania w Deakin czy oferty kursów na uczelni.