Właściwie wszystkie firmy w swojej działalności bazują na mniej lub bardziej zaawansowanych systemach informatycznych. Są one skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo w sieci. Niestety, skala przestępstw w Internecie jest ogromna i cały czas rośnie. W odpowiedzi na pojawiające się nowe zagrożenia, powstają coraz bardziej nowoczesne technologie.

Zagrożenia cyberprzestępczością

Jaki rodzaj cyberprzestępstw pojawia się najczęściej?

Hakerzy mają coraz bardziej skuteczne sposoby na szkodzenie firmom i osobom prywatnym. Wyszukują kolejne luki, które umożliwią na przykład wykradanie danych osobowych i tych mających ogromną wartość w każdej firmie. Chcąc wykraść poufne dane z przedsiębiorstwa, przestępcy stosują ukierunkowany phishing. Wówczas kierowane przez nich wiadomości nie trafiają do przypadkowych osób, lecz wysyła się je bezpośrednio do pracowników. Skuteczność ataków tego rodzaju jest tym większa, im trafniej wybierze się grupę adresatów. Nowoczesne rozwiązania technologiczne są ponadto niezbędne do ochrony danych umieszczanych w mediach społecznościowych. Dochodzi w nich bardzo często do kradzieży tożsamości. Wówczas droga do wyłudzeń kredytów, zaciągania zobowiązań jest już prosta i krótka. Przestępcy mają również możliwość sprawdzenia lokalizacji danej osoby, co przydaje im się na przykład do zaplanowania kradzieży w miejscu zamieszkania.

Pozyskiwanie danych cyfrowych

Niezwykle dużą wartość mają także dane cyfrowe. Są one najczęściej przechowywane we współdzielonych pamięciach masowych, które doświadczony haker jest w stanie pozyskać. Firmy poszukując oszczędności w zakresie przechowywania danych przenoszą je do chmury. Aby zagwarantować ich bezpieczeństwo przed kradzieżą niezbędne jest ich właściwe zabezpieczenie. Oprócz tego należy śledzić nowe zagrożenia i ich rozwój, by poziom bezpieczeństwa był skrupulatnie podnoszony. Każde przedsiębiorstwo powinno zadbać o regularne szkolenia dla swoich pracowników, zwłaszcza tych z działu IT. Istotna jest zarówno znajomość nowych zagrożeń, jak i sposoby na ich minimalizowanie w miejscu zatrudnienia.