Nauczanie domowe to jedna z coraz bardziej popularnych metod kształcenia dzieci, będąca alternatywą dla tradycyjnego uczenia. Polska niestety nadal w tym temacie pozostaje w tyle, gdyż wiąże się z tym wiele negatywnych skojarzeń. Jak to właściwie jest z tym nauczaniem domowym? Jakie wyróżnia się wady i zalety takiego nauczania?

Zalety homeschoolingu

Jak wiadomo nauczanie domowe wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Jednym z nich jest przede wszystkim to, że rodzic ma pełną kontrolę nad procesem nauczania swojego dziecka. Jest w stanie dostosować materiał do zainteresowań własnej pociechy i poświęcić mu tyle czasu i uwagi ile potrzebuje, co w warunkach szkolnych jest niemożliwe, gdyż nauczyciele pod swoimi skrzydłami mają znacznie więcej uczniów i nie mają tyle możliwości, by każdemu wszystko wytłumaczyć indywidualnie. Nauczanie domowe odbywa się we właściwym tempie dla dziecka, jeśli coś jest dla niego niezrozumiałe to poświęca się tyle czasu ile trzeba, by właściwie wyjaśnić dane zagadnienie. Domowa edukacja jest elastyczna i nie ma problemu, by za jakiś czas znów podjeść do danego tematu i jeszcze raz się z nim zmierzyć. W domu nie ma żadnego harmonogramu, planu lekcji. Może równie dobrze wybrać się z dzieckiem na spacer i przy okazji przeprowadzić lekcję przyrody, znacznie bardziej interesującą, niż tą przeprowadzaną w ławce szkolnej.

Dużym walorem homeschoolingu jest z pewnością to, że długość zajęć nie jest narzucona tak jak w systemie szkolnym. Dzieci w domu nie mają żadnych ocen, uczą się, by opanować pewien materiał. W domu nie ma dziennika, prac domowych itp. Edukacja domowa odgrywa ogromną rolę w integrowaniu rodziny. Dzieci nie są narażone na hejt i przemoc tak bardzo obecne w ówczesnych szkołach.

Plusy i minusy domowego nauczania

Wady nauczania domowego

Oczywiście jak wszystko, tak i nauczanie domowe ma swoje plusy i minusy. Główną wadą uczenia się w domu jest brak kontaktu z rówieśnikami. Dziecko nie ma okazji do współpracy czy zabawy z innymi dziećmi. Kolejny aspekt łączy się z wiedzą rodzica. W nauczaniu domowym dziecko będzie wiedziało tyle, ile wiedza opiekuna będzie na to pozwalała. Szkoła ma tutaj znaczną przewagę, gdyż dysponuje wykwalifikowaną kadrą.