Branża IT zdecydowanej większości osób kojarzy się z zawodem programisty, ale warto podkreślić, że w tej branży mogą znaleźć zatrudnienie także inne osoby. W branży IT dostępne są, bowiem również tak zwane stanowiska non-programming. Jakich zatem pracowników potrzeba do realizacji projektów z branży IT?

Analityk biznesowy

W przypadku projektów z branży IT głównym zadaniem analityka biznesowego jest właściwe zdefiniowanie potrzeb oraz zaproponowanie odpowiednich rozwiązań. Taka osoba dba o to, aby realizowany projekt IT przyniósł danej firmie oczekiwane korzyści, podniósł wydajność organizacji lub po prostu rozwiązał konkretny problem. Należy zaznaczyć, że dobry analityk biznesowy powinien posiadać wszechstronną wiedze z różnych dziedzin, w swojej pracy będzie on musiał, bowiem analizować potrzeby klienta, czy tez tworzyć plany konkretnych projektów.  

Zawody z branży IT.

Projektant oprogramowania

Projektant oprogramowani, czyli tak zwany UX designer to osoba, która odpowiedzialna jest, za jakość oprogramowania z punktu widzenia docelowego klienta. Jego praca ma na celu zwiększenie satysfakcji użytkownika, który będzie korzystał z danego produktu. UX designer musi zadbać o to by dostarczane przez jego firmę oprogramowanie był dla klienta naprawdę funkcjonalne i użyteczne. Natomiast za to, by oprogramowanie było dla klienta atrakcyjne wizualnie odpowiada tak zwany UI designer. Jego zadaniem jest, bowiem zaprojektowanie odpowiedniego interfejsu użytkownika.

Naczelny dyrektor techniczny (CTO)

Taki pracownik w firmie odpowiada przede wszystkim za kwestie technologiczne między innymi za rozwój w obszarze technologii. Do jego obowiązków należy między innymi ustalanie celów strategicznych organizacji. CTO zarządza implementacją technologii, które poprawiają obieg informacji. Z reguły jest on również zaangażowany w przebudowę istniejących już procesów.

Inne zawody

Do zawodów potrzebnych w branży IT zaliczamy również: grafika komputerowego, koordynatora projektu, czyli tak zwanego Project Managera czy też testerów oprogramowania.