Jednym z najczęściej poruszanych tematów w zakresie współczesnej technologii jest piąta generacja sieci komórkowej. Mowa oczywiście o sieci 5G, która ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pojawia się wiele teorii spiskowych, dlatego warto usystematyzować pozyskaną do tej pory wiedzę na ten temat.

Sieć 5G - potrzebna, czy nie?

Kilka najważniejszych faktów na temat sieci 5G

5G to nic innego, jak sieć nowszej generacji. Ma ona zastąpić doskonale znaną i najczęściej wykorzystywaną sieć 4G. Sama litera jest oznaczeniem generacji, którą powinno ulepszać się średnio raz na 10 lat. Dzięki temu postęp technologiczny jest o wiele lepiej zauważalny i przez wiele osób doceniany. Najwyższa obecnie generacja sieci pozwala na pobieranie danych z prędkością do 300Mb/s. Nieporównywalnie wyższą prędkość ma zagwarantować nam technologia 5G. Już taki fakt powinien zadziałać na wyobraźnię osób często szukających informacji w Internecie. Nie jest to jedyna zaleta wdrożenia nowych rozwiązań, gdyż zagwarantuje ono także pojawienie się w naszym kraju inteligentnych domów oraz miast. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa w kraju i powstanie wiele oszczędności w codziennym życiu.

Zmiany niezbędne do wprowadzenia sieci 5G

Oczywiście wraz z wdrożeniem sieci 5G konieczne będzie wymiana dotychczasowych urządzeń. By korzystać z niej w domach, wszystkie sprzęty będą musiały zostać podłączone pod specjalny router. Takie produkty dopiero będą pojawiały się na rodzimym rynku, warto śledzić ten proces cały czas. Kolejną zmianą, którą należy wdrożyć dotyczy norm oddziaływania pola elektromagnetycznego. W tej kwestii modyfikacji dokonywano ostatni raz około pół wieku temu. Są uznawane za najbardziej rygorystyczne, biorąc pod uwagę te obowiązujące w innych krajach europejskich. Obecnie jest to największa przeszkoda, przez którą blokuje się umieszczanie nowych nadajników. Bez nich nowa sieć nie będzie działać tak, jak z założenia powinna. Najzwyczajniej i kolokwialnie mówiąc ulegnie zapchaniu. Obecnie takie problemy już mogą odczuwać użytkownicy sieci 4G.